19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży-hasło kampanii Pomarańczowa Wstążka. 19 listopad jest Międzynarodowym Dniem Zapobiegania przemocy wobec Dzieci i Młodzieży.
Celem kampanii „Pomarańczowa wstążka” jest zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Promowane są pozytywne rozwiązania związane z przeciwdziałaniem przemocy, motywowanie społeczności lokalnych do działań na rzecz dzieci krzywdzonych, a także edukacja społeczna dostarczająca wiedzy o zjawisku krzywdzenia dzieci i sposobach radzenia sobie z tym problemem.
Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation (WWSF). Organizacja powstała w latach 90-tych w Genewie i jej nadrzędnym celem jest wspieranie kobiet, dzieci i organizacji pozarządowych.
Symbolem Kampanii jest pomarańczowa wstążka opatrzona napisem „YES to prevention of child abuse!” ( „Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem”). Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy i zwracający uwagę.
Kampania zwraca uwagę ogólnie na problem przemocy wobec dzieci i młodzieży oraz na konieczność przestrzegania podstawowych praw dziecka, zagwarantowanych w art. 72 konstytucji RP, a mianowicie: prawa do życia i rozwoju ( prawa osobiste ) i prawa do odpowiednich warunków niezbędnych do rozwoju umysłowego i fizycznego dziecka, tj. prawo do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia ( prawa socjalne będące obowiązkiem dorosłych i państwa wobec dzieci ). Dziecko, tak jak każdy człowiek ma również prawnie zagwarantowane dobra osobiste ( m.in. cześć, wizerunek, życie rodzinne, więź rodzinna, nietykalność cielesna ), na straży których stoi art. 23 kodeksu cywilnego, wyznaczający jednocześnie granice władzy rodzicielskiej. Przemoc psychiczna i fizyczna nie tylko naruszają w/w prawa i dobra osobiste dziecka, ale też powodują szkody fizyczne i psychiczne ( często nieodwracalne ) oraz niewyobrażalne cierpienie, które dziecko doznaje od najbliższych mu osób, które powinny je chronić.
W naszej szkole realizowane będą pogadanki, dotyczące powyższej tematyki.
W ramach kampanii w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gołdapi (pokój nr 18) odbędą się dyżury psychologa w dniach: 5, 8, 15, 16 listopada, w godz.: 11.00-13.00
G.G.