• PODSUMOWANIE AKCJI NA RZECZ BEZDOMNYCH KOTÓW
          • PODSUMOWANIE AKCJI NA RZECZ BEZDOMNYCH KOTÓW

          • G.G.

            Wraz z końcem października zakończyliśmy akcję na rzecz bezdomnych kotów w naszym mieście.

            Zebraliśmy karmę, koce, ręczniki i podkłady higieniczne dla zwierząt, którymi opiekują się zupełnie prywatnie wolontariusze. 12 października zorganizowaliśmy w szkole kiermasz smakołyków. Organizacją zajęła się Aleksandra Dadura, a towarzyszyły jej: Aleksandra Banial, Julia Borucińska, Olga Charkiewicz, Julia Czubaszek, Anna Dzienis, Natalia Kaca, Maja Kondraciuk, Marta Nawrocka, Wiktoria Ostrowska, Julia Ojrzyńska i Katarzyna Rawinis. Na kiermaszu zebraliśmy aż 494 zł. Zrobiliśmy za to zakupy: dwa transportery i dużo pełnowartościowej karmy dla kociąt i kotów dorosłych.

            Bardzo dziękujemy naszej społeczności szkolnej za udział i dobre serce.

            Aleksandra Król Berut

        • Rzuć palenie razem z nami
          • Rzuć palenie razem z nami

          • G.G.

            Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. Dziennikarz ten w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem całe USA i większość palaczy. Zachęcone wynikami akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

            Celem corocznych akcji jest motywowanie palaczy do zerwania z nałogiem oraz promocja stylu życia – wolnego od dymu tytoniowego.

            W Polsce pali tytoń co trzecia dorosła osoba, w tym około 9 milionów stanowią codzienni palacze, a niecały milion palacze okazjonalni. W następstwie epidemii tytoniowejz powodu chorób odtytoniowych corocznie umiera w naszym kraju kilkadziesiąt tysięcy osób w wieku produkcyjnym.

            Papieros zawiera 4000 różnych substancji chemicznych. Kilkaset z nich jest trujących, 50 ma działanie rakotwórcze.

            Trzy podstawowe składniki  papierosów to:

            • NIKOTYNA;
            • SUBSTANCJE SMOLISTE;
            • TLENEK WĘGLA;

            Nikotyna – naturalna substancja występująca w liściach tytoniu. Jest też śmiertelną trucizną. Przenika do krwi i mózgu już siedem sekund po zaciągnięciu się papierosem. Jest środkiem silnie uzależniającym.

            Substancje smoliste – efekt procesu produkcyjnego papierosów. Podczas palenia dostają się bezpośrednio do płuc i tworzą powłokę oklejającą pęcherzyki płucne, ograniczając zdolność przyswajania życiodajnego tlenu.

            Tlenek węgla – wydostaje się z rury wydechowej samochodu a także z papierosa. W dużym stężeniu jest bardzo toksyczny, tlenek węgla łączy się z hemoglobiną i uniemożliwia jej pobieranie tlenu. Palacze mają średnio 10-15 % mniej natlenioną krew niż osoby niepalące. Tlen jest potrzebny do odżywiania mięśni, więc serce musi bić dużo silniej żeby go dostarczyć.

            W dymie jest też dużo innych substancji szkodliwych. Czy nadal można spokojnie brać do ust papierosa wiedząc, że w dymie tytoniowym oprócz nikotyny znajduje się p.: arsen – wykorzystywany w produkcji trutek na szczury, cyjanowodór – stosowany w komorach gazowych podczas II wojny światowej, mocznik – główny składnik moczu ludzkiego, aceton – rozpuszczalnik i składnik farb, chlorek winylu – związek używany np. do produkcji plastiku, fenol – trujący środek dezynfekujący, formaldehyd – związek stosowany między innymi do konserwacji preparatów biologicznych.Z pewnością trzeba podjąć próbę walki z tym śmiertelnie niebezpiecznym nałogiem.

            Obecnie wiadomo że palenie jest przyczyną ponad 25 różnych grup chorobowych:

            NOWOTWORY: płuc, krtani, przełyku, gardła, pęcherza, szyjki macicy, nerek, jamy ustnej, trzustki, żołądka, ostra białaczka szpikowa

            CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA: miażdżyca tętnic, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, tętniak aorty

            CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO: choroby płuc (np. rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc)

            Ponadto: pogorszenie wyglądu skóry, wcześniejsze pojawienie się zmarszczek, trudniejsze gojenie ran, przebarwienie i pokrycie kamieniem zębów, nieświeży oddech i zażółcenie palców.

            Paląc, niszczymy własne zdrowie a zmuszając innych do wdychania dymu niszczymy, także ich zdrowie. (Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy).

             

        • Światowy Dzień Cukrzycy
          • Światowy Dzień Cukrzycy

          • G.G.

            Dzień został zainicjowany przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) w 1991 roku. Data Święta upamiętnia urodziny odkrywcy insuliny - Fredericka Bantinga. Kanadyjczyk w 1922 roku odkrył insulinę wspólnie z asystentem Charlesem Bestem, co okazało się przełomem w leczeniu cukrzycy. Rok później za swoje odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla.

            Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą, ustanawiając dzień 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy. Święto jest okazją do przybliżania społeczeństwu problematyki tej choroby oraz do promowania działań profilaktycznych. Na świecie prawie 350 milionów ludzi cierpi na cukrzycę, zaś od lat 90. XX wieku liczba nowych zachorowań wzrosła sześciokrotnie. Wiele osób wciąż nie jest świadoma przyczyn, objawów i prawidłowego leczenia cukrzycy, a choroba dotyka coraz więcej ludzi.   Tematy kampanii Światowego Dnia Cukrzycy skupiają się na różnych czynnikach wpływających na ryzyko cukrzycy i jej powikłań.

            Światowy Dzień Cukrzycy obchodzi ponad 230 stowarzyszeń członkowskich IDF w ponad 160 krajach, a także inne organizacje, firmy, pracownicy służby zdrowia, politycy czy celebryci. Działania związane ze świętem obejmują programy badań, kampanie radiowo-telewizyjne, imprezy sportowe, konferencje i wiele innych.   

             

            Typy cukrzycy zależą od jej przyczyn. Można wyróżnić cukrzycę typu I, II oraz cukrzycę ciążową. Na pierwszy typ najczęściej zapadają młode osoby, a jej przyczyną są zaburzenia układu immunologicznego i niszczenie komórek trzustki. Cukrzyca typu II pojawia się u osób dorosłych. Do przyczyn tej choroby należą uwarunkowania genetyczne, niewłaściwy tryb życia, otyłość i niezdrowy sposób odżywiania. Cukrzyca ciążowa pojawia się w sytuacji zwiększonego wzrostu stężenia hormonów (estrogenów, progesteronu i hormonów łożyska). To groźna choroba, która może zagrażać dla zdrowia i życia dziecka.   Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu uszkodzeń narządów w organizmie (siatkówki oka, nerek, nerwów) oraz do pojawienia się trudno gojących ran, które mogą spowodować amputację kończyn. Bagatelizowana cukrzyca może stać się przyczyną śmierci chorej osoby. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz okresowe badania, które pomogą w zdiagnozowaniu wszelkich zdrowotnych nieprawidłowości.

            źródło: https://www.mojacukrzyca.org

             

             

             

        • Z kalendarza świąt nietypowych
          • Z kalendarza świąt nietypowych

          • G.G.

            8 listopada - Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

             

            Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”) został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

             

            “Dzieciaki! Jedzcie zdrowo”

             

            Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. W niektórych krajach kucharze zapraszają młodzież do restauracji aby pokazać młodym ludziom czym jest zdrowe żywienie, prowadzą też warsztaty i zajęcia w lekcjach na temat zdrowej diety. W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest kampania “Śniadanie Daje Moc”. Badania z 2010 roku pokazują, że około 40% uczniów i studentów rezygnuje ze spożycia śniadania. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentracje uczniów. Nauczyciele zaangażowani w akcję, organizują w klasach wspólne spożywanie śniadania, przygotowują kanapki lub przekąski z klasą w ramach zajęć lekcyjnych oraz uświadamiają wychowanków o roli śniadania w codziennej diecie.

             

            Zdrowa dieta dla starszych

             

            Coraz więcej serwisów poświęconych gotowaniu włącza się w akcję Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Obecnie mamy “modę” na zdrowe żywienie. Bary typu slow food, cieszą się ogromną popularnością. Wzrasta świadomość ludzi na temat zdrowego odżywiania. Nie mniej jednak jest to nadal ogromne pole do działania. Tego dnia chcemy Cię zachęcić, abyś przyjrzał się uważnie, co spożywasz. Jak wyglądały Twoje posiłki w ciągu ostatniego tygodnia? Czy jadłeś codziennie śniadanie? Czy w Twojej diecie nie zabrakło ważnych składników (np. ryb, owoców, warzyw? Ile jesz słodyczy? Czy nie masz problemów z odpowiednią wagą ciała? Zdrowa dieta jest podstawą do dobrej kondycji i zdrowia.

            źródło: https://www.kalbi.pl

          • Pedagog szkolny-komunikat

          • G.G.

            Drodzy Uczniowie i Rodzice

            Chciałabym zapewnić, że w związku z zaistniałą sytuacją, w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświatowego, służę pomocą w razie jakichkolwiek problemów, pytań czy wątpliwości. Informuję, że można się ze mną skontaktować za pomocą maila grazyna.gorko@wp.pl, bądź za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Dostępna jestem również na Messengerze.

            Zachęcam jednocześnie do regularnego zapoznawania się z informacjami zamieszczanymi przeze mnie na stronie internetowej szkoły w zakładce pedagog szkolny. Sukcesywnie będę przygotowywać artykuły, materiały edukacyjne, porady oraz inne informacje, które mogą się okazać dla Was przydatne w tym szczególnym czasie.

            Życzę wszystkiego dobrego w tej trudnej dla każdego z nas sytuacji.

            Grażyna Górko-pedagog szkolny

        • UWAGA! Od poniedzałku zdalne nauczanie
          • UWAGA! Od poniedzałku zdalne nauczanie

          • W związku z oświadczeniem premiera Rzeczypospolitej Polskiej cały kraj od jutra, 24.10.2020r. staje się czerwoną strefą. Od poniedziałku zatem cała szkoła przechodzi na zdalne nauczanie. Do odwołania.

            Zajęcia odbywają się zgodnie z obowiązującym planem lekcji. Proszę logować się na platformie www.office.com, w aplikacji Teams.

            Gdyby zaistniał problem z logowaniem , proszę informować wychowawcę klasy lub administratora, panią Grażynę Górko

             

            GG

          • Dzień Papieski

          • G.G.

            Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin patrona naszej szkoły, św. Jana Pawła II i XX Dnia Papieskiego, odbył się uroczysty apel, a także Wielki Test Wiedzy o Ojcu Świętym.

            Wydarzenie patronatem honorowym objęła starosta gołdapski Marzanna Wardziejewska

            Zmagania polegały na rozwiązaniu w grupach 2-osobowych testu składającego się z 30 pytań, a następnie wyłonieniu 2 najlepszych drużyn, które walczyły ze sobą w finale. Formuła wzorowana była na telewizyjnym „Wielkim Teście”.  Pierwsze miejsce zajęła drużyna w składzie:

            Aleksandra Miszkiel kl. 1b

            Martyna Drażbo kl. 1a

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

            Organizatorami Testu Wiedzy byli: Biblioteka Pedagogiczna w Gołdapi i Liceum Ogólnokształcące w Gołdapi, koordynatorem pani Teresa Aftyka. Za przygotowanie młodzieży dziękujemu ks.Tomaszowi Zajkowskiemu.

            Foto: Starostwo Powiatowe w Gołdapi

             

          • Rozstrzygnięcie POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO pod hasłem „Moje, twoje, nasze"

          • G.G.

            MAMY 2 PIERWSZE MIEJSCA !!!

            W dniu 22.10.2020 w Bibliotece Publicznej w Gołdapi został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Recytatorski skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu powiatu gołdapskiego.

            LAUREACI KONKURSU w szkołach średnich:

            III grupa (14-16 lat):

            I miejsce: Natalia Szymanek, 1a LO

            II miejsce: Maciej Słowikowski

            III miejsce: Agata Borawska, 2c LO

            IV grupa (17-18 lat):

            I miejsce: Urszula Jurgielewicz, 3c LO

            II miejsce: Sebastian Lutecki

            III miejsce: Klaudia Tomasik

            Wyróżnienie: Gabriela Łoboda, 3c LO.

            Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy.

            red. AKB

          • AKCJA NA RZECZ BEZDOMNYCH KOTÓW

          • G.G.

            Jeszcze przez tydzień będziemy zbierać karmę i koce oraz ręczniki dla bezdomnych zwierząt w Gołdapi. Miski też się przydadzą. Zapraszamy do udziału!

            12 października zorganizowaliśmy kiermasz smakołyków na ich rzecz. Organizacją zajęła się Aleksandra Dadura, a towarzyszyły jej: Aleksandra Banial, Julia Borucińska, Olga Charkiewicz, Julia Czubaszek, Anna Dzienis, Natalia Kaca, Maja Kondraciuk, Marta Nawrocka, Wiktoria Ostrowska, Julia Ojrzyński, Katarzyna Rawinis.

            Podsumowanie akcji na początku listopada.

            AKB

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Obchody Dnia Edukacji Narodowej w LO były inne niż zwykle. Aktualna sytuacja epidemiczna oraz liczne obostrzenia, które jej towarzyszą spowodowały, iż nie dało się zorganizować uroczystości w tradycyjny sposób.

            Spotkaliśmy się w kameralnym gronie: dyrektor, kadra pedagogiczna, pracownicy administracji i obsługi oraz występujący uczniowie.

            Dyrektor – Grzegorz Klimaszewski wręczył nagrody dyrektora nauczycielom oraz innym pracownikom, a spotkanie uświetniła część artystyczna przygotowana przez Kornelię Oczkowską.

            AKB

        • Od poniedziału nauczanie hybrydowe
          • Od poniedziału nauczanie hybrydowe

          • Uwaga!

            Od 19 października nasza szkoła przechodzi na nauczanie hybrydowe. Od poniedziałku na zdalne nauczanie przechodzi klasa 2c,2d,2e.

            26 października na zdalne nauczanie przechodzi klasa 2a, 2b,2f,1a,1b a wraca 2c, 2d, 2e.

            Klasy te do odwołania będą uczyły się w szkole co drugi tydzień na zmianę.

            Klasy trzecie mają nauczanie w szkole.

            Lekcje zdalne i w szkole odbywają się zgodnie z obowiązującym planem lekcji.

             

            G.G.

          • 15 października Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi

          • Rak piersi nie boli. Regularne samobadanie piersi i wizyty u ginekologa mogą uratować Ci życie. Dlatego odrzuć wymówki: nie pamiętałam, nie wiedziałam, nie miałam czasu, boję się... i zacznij się badać. Wczesne wykrycie raka piersi daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie!

            Aż 16 tysięcy kobiet i ponad 100 mężczyzn co roku dowiaduje się, że ma raka piersi. Niestety w przypadku 30 proc. chorych nowotwór ten rozpoznawany jest zbyt późno, tj. gdy choroba jest w stanie zaawansowanym, a w przypadku 5-10 proc. gdy choroba daje przerzuty do innych organów. Tymczasem jest to jeden z tych nowotworów, w których przypadku wczesna diagnoza daje bardzo dużą szansę na całkowite wyleczenie. Mimo to nadal wiele Polek (i Polaków) umiera z jego powodu. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów Centrum Onkologii z powodu raka piersi co roku traci życie ponad 5600 kobiet i ponad 50 mężczyzn, co plasuje ten rodzaj nowotworu w czołówce pod względem liczby zgonów (jest drugi, po raku płuc i oskrzeli).

            Według sondażu przeprowadzonego w 2019 r. w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” aż 73 proc. kobiet wie, jak samodzielnie badać piersi. Jednak tylko 53 proc. regularnie je wykonuje! Co z resztą? Niestety – jak wynika z sondażu – aż 45 proc. kobiet zapomina o tym badaniu, pozostałe kobiety nie wykonują go ze względu na strach przed wyczuciem czegoś (aż 15 proc.) lub z powodu braku wiedzy (11 proc.).

            O tym, jak ważna jest profilaktyka raka piersi i regularne badanie piersi, co roku przypominamy sobie podczas Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi (Breast Health Day), który obchodzony jest 15 października.

            – Sprawa dotyczy nas wszystkich – tu nie ma podziałów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą być świadomi, czym jest rak piersi, jak wygląda jego wczesna diagnostyka i jak możemy rozpowszechniać wiedzę na ten temat. Aż 64% mężczyzn przyznaje, że przynajmniej raz zachęcało swoje partnerki do profilaktyki w zakresie badania piersi. Biorąc pod uwagę, jak wiele kobiet każdego roku słyszy diagnozę „rak piersi”, to wciąż za mało. Jak w treningach, tu liczy się regularność. To jest nasza – mężczyzn – najważniejsza życiowa rola, którą powinniśmy odegrać jak najlepiej – mówi Jakub Popławski, jeden z inicjatorów kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”.

            Mężczyźni mogą wspierać kobiety na każdym etapie i ich rola jest nie do przecenienia. Mogą pomóc w utrzymaniu regularności samobadania oraz wesprzeć kobietę – jeśli zaistnieje taka konieczność – w trakcie choroby na każdym jej etapie, również, gdy przybierze ona postać zaawansowaną.

            Przyczyny raka piersi

            Co powoduje raka piersi? Tego do końca nie wiadomo. Niewątpliwie wpływ na zachorowanie ma wiek. Kobiety przed 35. rokiem życia chorują bardzo rzadko, natomiast ryzyko zachorowania znacząco rośnie po 45. roku życia. Najwięcej zachorowań notuje się u kobiet między 50 a 65 rokiem życia.

            Późny wiek  wystąpienia choroby nie zwalnia jednak młodszych kobiet z obowiązku wykonywania samobadania piersi i regularnych wizyt ginekologicznych.

            Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi

            • nowotwór piersi u bliskich krewnych, np. mamy, babci, cioci lub siostry,
            • rak piersi przebyty już wcześniej, również przebyty już rak jajnika, jelita grubego lub endometrium,
            • menopauza w późnym wieku, czyli po 55. roku życia;
            • długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej i antykoncepcji hormonalnej,
            • nadwaga i otyłość,
            • niezdrowa dieta bogata w tłuszcze,
            • częste spożywanie alkoholu,
            • niska aktywność fizyczna,
            • ekspozycja na działanie promieniowania jonizującego,
            • bezdzietność,
            • późne urodzenie pierwszego dziecka, tj. po 30. roku życia,
            • niekarmienie dzieci piersią,
            • wysoka gęstość piersi tzn. duża ilość tkanki gruczołowej w piersiach.

            Źródło:https://zdrowie.radiozet.pl ; https://www.medicover.pl        

             

            Pamiętaj, rak piersi może dotyczyć Ciebie, Twojej matki, siostry, babci, córki, Twojej dziewczyny czy żony.

             

            G.G.

             

          • Sprzątanie świata

          •  

            18 września 2020 roku klasy pierwsze wzięły udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata.

            Uczniowie podążali drogą rowerową od ulicy Lipowej w stronę Promenady Zdrojowej, a następnie w kierunku Botkun.

            Akcję można uznać za udaną, ponieważ młodzież zebrała wiele odpadów zaśmiecających nasze okolice. Doświadczenie było nich pouczające i nakłoniło młodzież do dbania o czystość naszej planety.

            Natalia Szymanek, kl. 1a

             

            G.G.

          • Zbiórka zużytych baterii

          • ZBIÓRKA ZUŻYTYCH BATERII

            "W recyklingu jest zasada-wszystko na coś się przerabia"

            Organizujemy w naszej szkole akcję zbiórki zużytych baterii w ramach #RecyklingDajeOwoce. Pudełko na baterie znajduje się w pracowni nr 107. Ekozespół z klasy 1b przekaże zebrane baterie 30 pażdziernika koordynatorowi akcji p. Alinie Oleszczuk. Naszym celem jest liczba 450, związana z jubileuszem Gołdapi.Czekamy na was!!!

            A.M

        • Pożegnaie klas III

        • v

          Drodzy Absolwenci.

          Nie spotkaliśmy się dzisiaj, aby wręczyć Wam świadectwa ukończenia szkoły. Żałujemy, ale to są niestety czasy pandemii. Za Wami 3 lata nauki, zmagań konkursowych i rywalizacji sportowych. Wielu z was uzyskiwało świadectwa z wyróżnieniem, dołączając do licznego grona prymusów, są wśród was stypendyści Prezesa Rady Ministrów, stypendyści Starosty Powiatu Gołdapskiego, finaliści i laureaci konkursów na różnych szczeblach, wybitni sportowcy reprezentujący szkołę oraz klub sportowy „Jantar”.

          Dla każdego z Was okres pobytu w „ogólniaku” to z pewnością czas dojrzewania, dokonywania pierwszych ważnych życiowych decyzji, budowania własnej tożsamości, nawiązywania przyjaźni, znajomości, poszukiwania swojego miejsca w życiu. Jesteśmy przekonani, że niemałą rolę w tych zadaniach szkolnych i osobistych odegrali Wasi nauczyciele i wychowawcy. Nieraz podczas spotkań po latach będziecie wspominać zdarzenia, sytuacje, rozmowy, którymi żyła cała klasa. Dziś macie okazję spojrzeć z perspektywy czasu na te doświadczenia  i z uśmiechem, a może rozrzewnieniem pomyśleć, że ten etap już za Wami.

          Za 10 dni o powinniście już w skupieniu analizować arkusz maturalny z języka polskiego, zastanawiać się nad tezą i argumentami w rozprawce. Ale wyjątkowo tak się nie stanie. Poczujecie wagę tego wydarzenia – egzaminu dojrzałości – dopiero w czerwcu. Będzie to Wasz pierwszy poważny sprawdzian Waszej wiedzy, ale także odporności i wewnętrznej siły.

          Życzymy, aby każde napisane słowo, każdy poprawnie odtworzony wzór, każda właściwie zaznaczona odpowiedź na wszystkich egzaminach przybliżyły Was do otrzymania świadectwa maturalnego już latem i  poczucia satysfakcji, że wysiłek się opłacił. Wierzymy, że otrzymaliście solidne podstawy wiedzy i umiejętności, które pomogą zrealizować plany i marzenia. Kibicujemy Wam  z całego serca, będziemy w czasie wszystkich egzaminów otaczać Was pozytywną energią i wyrazami wsparcia. Powodzenia!

          Drodzy Absolwenci.

          Nie spotkaliśmy się dzisiaj, aby wręczyć Wam świadectwa ukończenia szkoły. Żałujemy, ale to są niestety czasy pandemii. Za Wami 3 lata nauki, zmagań konkursowych i rywalizacji sportowych. Wielu z was uzyskiwało świadectwa z wyróżnieniem, dołączając do licznego grona prymusów, są wśród was stypendyści Prezesa Rady Ministrów, stypendyści Starosty Powiatu Gołdapskiego, finaliści i laureaci konkursów na różnych szczeblach, wybitni sportowcy reprezentujący szkołę oraz klub sportowy „Jantar”.

          Dla każdego z Was okres pobytu w „ogólniaku” to z pewnością czas dojrzewania, dokonywania pierwszych ważnych życiowych decyzji, budowania własnej tożsamości, nawiązywania przyjaźni, znajomości, poszukiwania swojego miejsca w życiu. Jesteśmy przekonani, że niemałą rolę w tych zadaniach szkolnych i osobistych odegrali Wasi nauczyciele i wychowawcy. Nieraz podczas spotkań po latach będziecie wspominać zdarzenia, sytuacje, rozmowy, którymi żyła cała klasa. Dziś macie okazję spojrzeć z perspektywy czasu na te doświadczenia  i z uśmiechem, a może rozrzewnieniem pomyśleć, że ten etap już za Wami.

          Za 10 dni o powinniście już w skupieniu analizować arkusz maturalny z języka polskiego, zastanawiać się nad tezą i argumentami w rozprawce. Ale wyjątkowo tak się nie stanie. Poczujecie wagę tego wydarzenia – egzaminu dojrzałości – dopiero w czerwcu. Będzie to Wasz pierwszy poważny sprawdzian Waszej wiedzy, ale także odporności i wewnętrznej siły.

          Życzymy, aby każde napisane słowo, każdy poprawnie odtworzony wzór, każda właściwie zaznaczona odpowiedź na wszystkich egzaminach przybliżyły Was do otrzymania świadectwa maturalnego już latem i  poczucia satysfakcji, że wysiłek się opłacił. Wierzymy, że otrzymaliście solidne podstawy wiedzy i umiejętności, które pomogą zrealizować plany i marzenia. Kibicujemy Wam  z całego serca, będziemy w czasie wszystkich egzaminów otaczać Was pozytywną energią i wyrazami wsparcia. Powodzenia!


          vGrzegorz Klimaszewski

          Rada Pedagogiczna