W dniach 30 listopada - 3 grudnia klasa 4e wraz z wychowawczynią Anna Zbierajewska i polonistką Aleksandrą Król – Berut pojechała na trzydniową wycieczkę do Gdańska. Wyprawę dofinansowało ją Ministerstwo Edukacji i Nauki z programu „Poznaj Polskę”.
Pierwszy dzień uczniowie spędzili w dwóch gdańskich nowoczesnych obiektach: Europejskim Centrum Solidarności razem ze Stocznią Gdańską, w którym zapoznali się z dziedzictwem i działalnością „Solidarności” oraz w Muzeum II Wojny Światowej. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły udokumentowane przeżycia zwykłych ludzi czy rekonstrukcja uliczki przedwojennego miasta i jej powojennego wizerunku. Wszędzie zwiedzanie odbywało się z profesjonalnie przygotowanymi przewodnikami: w ECS oprowadzał i barwnie opowiadał Jarosław Żurawiński , a po drugim gmachu – Arek Szyszko. Obaj panowie zadbali o bardzo atrakcyjny przekaz historyczny.
Drugiego dnia uczniowie zwiedzili Muzeum Morskie i wzięli udział w zajęciach na temat XVII – wiecznych okrętów wojennych. Lekcję na temat życia marynarzy poprowadziła bardzo ciekawie i dowcipnie Monika Golenko. Potem był czas na obejrzenie Statku Sołdek. A później zostały tylko i aż rozrywki: pizzeria, zakupy, park trampolin i gra w kręgle.
Ostatniego dnia młodzież bardzo zmarzła, ponieważ zwiedzanie odbywało się głównie na dworze przy temperaturze około -2°C. Najpierw pojechali na Westerplatte, które jest symboliczne dla wybuchu II Wojny Światowej. Tam udali się na spacer historyczno-krajobrazowy po terenie Półwyspu Westerplatte. Zobaczyli cmentarz żołnierzy Wojska Polskiego i Pomnik Obrońców Westerplatte, przy którym wysłuchali informacji na temat heroicznej obrony gdańskiego półwyspu przed atakiem hitlerowców. Uczniowie byli zauroczeni również zabytkami Starówki w Gdańsku - przeszli główny trakt handlowy i obejrzeli: Ratusz, fontannę Neptuna, Dwór Artusa, Bazylikę Mariacką. A po opuszczeniu Gdańska udali się na nocne zwiedzanie zamku krzyżackiego w Malborku – jednego z największych z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. Uczniowie zobaczyli między innymi: Kościół Najświętszej Marii Panny, kapitularz, kuchnię i refektarz konwentu, Wieżę Gdanisko, Pałac Wielkich Mistrzów, Przedzamcze oraz fortyfikacje zewnętrzne. Wszyscy, zarówno opiekunowie, jak i uczniowie, zgodnie stwierdzili, że wycieczka była fantastyczna. Przyjazna atmosfera, zrozumienie i odpowiedzialność towarzyszyły nam przez cały pobyt.