23 luty jest Międzynarodowym Dniem Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci, ponieważ chory często ma myśli samobójcze.
Depresja to termin wieloznaczny. Potocznie używa się go w odniesieniu do złego samopoczucia, obniżonego nastroju, przygnębienia niezależnie od przyczyn tego stanu. W psychiatrii terminem depresja określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji.
Objawy depresji mogą być inne u każdego pacjenta i dlatego tak trudno ją rozpoznać. Jeśli samopoczucie jest złe, można mówić o smutku, jeżeli gorsze – o przygnębieniu, a jeśli jest bardzo źle – to prawdopodobnie depresja. Granica pomiędzy "normalnym" przygnębieniem a depresją jako stanem chorobowym nie jest ostra, jednak są pewne objawy, które pozwalają te dwa stany od siebie odróżnić.
Depresja przejawia się przede wszystkim:
- Stale towarzyszącym uczuciem smutku, pustki, przygnębienia lub rozdrażnienia,
- Wyraźnie zmniejszonym zainteresowaniem dotychczasowymi aktywnościami lub utratą przyjemności z ich wykonania,
- Zmianą apetytu,
- Szybką utratą masy ciała lub przybieraniem na wadze,
- Zaburzeniem snu, kłopotami z wyrażaniem myśli i uczuć,
- Pesymizmem,
- Uczuciem wewnętrznego napięcia, pobudzeniem lub spowolnieniem psychomotorycznym,
- Uczuciem bezwartościowości, beznadziejności albo nadmiernym czy nieadekwatnym poczuciem winy, niską samooceną
- Poczuciem ciągłego zmęczenia.
- Trudnościami z myśleniem i skupieniem uwagi,
- Dolegliwościami bólowymi, np. bóle żołądka, głowy, mięśni, nerwobóle,
- Powtarzającymi się myślami o śmierci, samobójstwie,
Jak się chronić przed depresją?
Choć depresja to choroba mogąca dotknąć każdego, mamy wiele możliwości “obrony” przed nią. Przede wszystkim musimy “postawić na siebie” – polubić samych siebie, zadbać o swoje zdrowie, kondycję, relacje z ludźmi. Jak?
- zacznijmy się wysypiać – “zarywanie nocek” zdecydowanie pogarsza naszą kondycję psychiczną;
- uważajmy na to, co jemy – odpowiednia dieta ma duży wpływ na nasze samopoczucie, zdolność do radzenia sobie z problemami, odporność na stres;
- dbajmy o relacje z innymi – wychodzenie z domu, spotkania z rodziną i znajomymi, to świetny sposób na poprawę i utrzymanie dobrego nastroju;
- odpoczywajmy – przemęczony organizm i psychika osłabia naszą zdolność do radzenia sobie z problemami;
- pamiętajmy o ruchu – nawet krótki spacer każdego dnia pozwala się dotlenić i zrelaksować;
- znajdźmy sobie hobby – jeśli coś nas pasjonuje, to mamy swoją prywatną odskocznię od problemów;
- ograniczmy stres – zadbajmy o to, żeby nie przeciążać się obowiązkami, nie brać na siebie zbyt wielu spraw, ale też nauczmy się radzić sobie z tym stresem, którego uniknąć nie sposób;
- szanujmy samych siebie – znajdźmy swoje silne strony, zalety, polubmy samych siebie i dbajmy nie tylko o innych, ale i o samych siebie, swoje potrzeby i przyjemności.
Nie ma gwarancji, że depresja nigdy nas nie dopadnie – ale osoby pewne siebie, z wysokim poczuciem własnej wartości, prowadzące zdrowy i aktywny tryb życia, są na tą chorobę znacznie mniej narażone.
Jeżeli podejrzewasz u siebie - uczniu, czy u swego dziecka – rodzicu, skorzystaj z pomocy specjalisty: psychologa, psychiatry, psychoterapeuty lub specjalistycznych ośrodków.
Dodatkowych informacji na temat problematyki depresji można znaleźć na stronach internetowych poświęconych temu zagadnieniu:
- www.depresja.net.pl
- www.depresja.pl
- www.depresja.info.pl
- www.depresja.org
Przygotowała: Grażyna Górko – pedagog szkolny
Źródło: „Głos Pedagogiczny”,