• PROCEDURA ORGANIZACJI KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO

w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Gołdapi

CZYNNOŚCI

PODSTAWA PRAWNA

• Rodzice/prawni opiekunowie ucznia składają u dyrektora szkoły wniosek o zorganizowanie kształcenia specjalnego wraz z orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej lub poradni specjalistycznej o potrzebie kształcenia specjalnego.
          • Wniosek powinien być podpisany przez obojga rodziców/prawnych opiekunów.
          • Rozporządzenie MENiS z dnia 30 lutego 2004 roku w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2004r. Nr 26, poz. 232 z późn. zm.)
          • Dyrektor szkoły wszczyna procedurę przygotowania do realizacji kształcenia specjalnego. Stosowne działania podejmuje w porozumieniu z organem prowadzącym.
          • Dyrektor ma obowiązek zapewnić uczniowi:

- obowiązkowe zajęcia edukacyjne,

- dodatkowe zajęcia edukacyjne,

- możliwość realizowania zindywidualizowa-nego procesu kształcenia,

- odpowiednie formy i metody pracy,

- dostosowane programy nauczania,

- udział w dodatkowych zajęciach rewalidacyjnych,

W tym w szczególności:

- realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego,

- odpowiednie warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne,

- zajęcia specjalistyczne w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,

- indywidualne zajęcia rewalidacyjne,

- przygotowanie do samodzielności w życiu dorosłym,

- integrację ze środowiskiem rówieśniczym,

- możliwość prowadzenia kształcenia dla ucznia do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń ukończy 23 rok życia,

- zdawanie sprawdzianu zewnętrznego, egzaminu maturalnego w warunkach i formie dostosowanych do rodzaju niepełnosprawności

• Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)
          • Rozporządzenie MEN z dnia 17 listopada 2010r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz.U. z 2010r. Nr 228, poz. 1490)
          • Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. z 2007r. Nr 83, poz. 562 z późn. zm.)
          • Dyrektor tworzy dla ucznia zespół, który zaplanuje udzielanie mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, opracuje i będzie realizował Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny.
          • Dyrektor zapewnia również pomoc psychologiczno-pedagogiczną rodzicom i nauczycielom pracującym z dzieckiem
          • Rozporządzenie MEN z dnia 17 listopada 2010r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno- pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2010r. Nr 228, poz. 1487)
          • Dyrektor zapewnia w szkolnym planie nauczania zajęcia rewalidacyjne dla ucznia uwzględniające rodzaj i stopień jego niepełnosprawności w postaci zajęć.
          • Dyrektor zapewnia nauczyciela posiadającego kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, prowadzenie zajęć rewalidacyjnych
          • Rozporządzenie MEN z dnia7 lutego 2012r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012r. poz. 204)
          • Rozporządzenie MEN z dnia 12 marca 2009r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji  wymaganych od nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. z 2009r. Nr 50, poy. 400  z późn. zm.)