• PROCEDURY POSTĘPOWANIA

          W SYTUACJI AGRESYWNEGO ZACHOWANIA UCZNIA

          w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Gołdapi

           

          Mając na celu eliminowanie przyczyn i przejawów niewłaściwych zachowań, uczynienie oddziaływań wychowawczych bardziej skutecznymi i trafnymi, opracowano procedury postępowania w sytuacjach trudnych wychowawczo. Wypracowane procedury postępowania mają też na celu zwiększenie bezpieczeństwa życia w szkole oraz ułatwienie i ujednolicenie postępowania osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczniów.

           

          Sytuacja trudna lub krytyczna najczęściej zachodzi, gdy nauczyciel spotyka się z niewłaściwymi postawami uczniów, dezorganizującymi pracę na zajęciach lekcyjnych i poza nimi, a także utrudniającymi realizację i przebieg procesu dydaktyczno-wychowawczego i zagrażającym innym uczniom.

           

          Adekwatne postępowanie w sytuacjach trudnych lub krytycznych wymaga dobrego rozpoznania problemu, zdarzenia, pełnej wiedzy na temat ucznia i jego rodziny, rozpoznania motywów postępowania i zastosowania odpowiedniej procedury postępowania. Nauczyciele i wychowawcy mogą wspierać się pomocą pedagoga, nadzoru pedagogicznego, personelu medycznego, pracowników obsługi szkoły oraz liczyć na wsparcie Policji, Sądu ds. Rodziny i Nieletnich, poradni specjalistycznych. Skuteczność zastosowania procedur wymaga dobrej współpracy ze środowiskiem rodzinnym ucznia. Metody, którymi można to osiągnąć to:

          ·       zebrania klasowe integracyjne

          ·       spotkania indywidualne z wychowawcą

          ·       spotkania typu wychowawca – pedagog szkolny – rodzic, które można poszerzyć w zależności od sytuacji o nauczyciela uczącego

          ·       uwagi w dzienniku elektronicznym z informacjami o zaistniałych sytuacjach

          ·       kontakty listowne, telefoniczne, mailowe z rodzicami

          ·       udział rodziców w działaniach wychowawczych szkoły

           

           

          Działania profilaktyczne

           

          1.    Omówienie problematyki na Radzie Pedagogicznej.

          2.    Zapoznanie uczniów z konsekwencjami karnymi agresji– spotkanie z przedstawicielem Policji, Straży Miejskiej, innych służb.

          3.    Zapoznanie uczniów i rodziców ze sposobem postępowania w przypadku wystąpienia agresji słownej – wdrażanie procedury.

           

          1.              Nauczyciel –świadek zdarzenia przeprowadza rozmowę z uczniem, uświadamiając mu nieodpowiednie zachowanie polegające na naruszeniu norm społecznych i zasad obowiązujących w szkole (w przypadku dziecka z deficytami rozwojowymi będzie ona miała formę dostosowaną do możliwości percepcyjnych ucznia ). Jednocześnie –jeżeli jest to niezbędne wysyła innego ucznia po pomoc ( pielęgniarka, pedagog ).

          2. Jeśli jest to konieczne pielęgniarka zawiadamia Pogotowie.

          3. Nauczyciel – świadek zdarzenia zawiadamia o zdarzeniu wychowawcę i dyrektora.

          4. Gdy uczniem, który zachował się agresywnie zajmuje się pielęgniarka/pedagog lub wychowawca, nauczyciel –świadek zdarzenia lub wychowawca zawiadamia telefonicznie rodziców ucznia o agresywnym zachowaniu dziecka i prosi o niezwłoczny osobisty kontakt na terenie szkoły.

          5. Jeśli osobą poszkodowaną jest drugi uczeń –wychowawca zawiadamia o zdarzeniu rodziców dziecka poszkodowanego i –jeśli jest to konieczne –prosi o przybycie do szkoły. Jednocześnie informuje rodzica o zgłoszeniu zdarzenia na Policję.

          6. Dyrektor szkoły zawiadamia Policję o zdarzeniu noszącym znamiona czynu

          karalnego.

          7. Dyrektor szkoły zwołuje Szkolną Zespół Wychowawczy w celu podjęcia właściwych działań mających na celu wyeliminowanie agresji w zachowaniu danego ucznia.

          8. Dyrektor szkoły oraz nauczyciel –świadek zdarzenia, wychowawca klasy i pedagog przeprowadzają rozmowę z rodzicem dziecka mającego problemy z zachowaniem:

          - analizują przyczyny niewłaściwego zachowania;

          - zobowiązują rodzica do systematycznego kontaktowania się ze szkołą;

          - pedagog proponuje rodzicom formy oddziaływania na ucznia, które pomogą w zmianie zachowania dziecka;

          - wypracowują kontrakt z uczniem ( w przypadku dziecka zdrowego ) i określają czas na poprawę;

          - podjęte decyzje zostają odnotowane w dzienniku i dokumentacji pedagoga;

          9.Dyrektor szkoły, wychowawca i pedagog przeprowadzają rozmowę z rodzicem dziecka pokrzywdzonego – informują o podjętych krokach i proponują spotkanie z pedagogiem, które ułatwią uczniowi powrót do normalnego funkcjonowania w szkole po zdarzeniu;

          10. W przypadku utrzymywania się nieprawidłowych relacji ucznia z rówieśnikami/nauczycielami, wychowawca w porozumieniu z rodzicami dziecka sugeruje badania psychologiczne/terapię psychologiczną lub inne oddziaływania, w celu otrzymania dalszych wskazówek dotyczących prowadzenia ucznia. Wszystkie zachowania agresywne zgłaszane są na Policję (i powtarzane są wcześniejsze kroki procedury).

          11. W przypadku, kiedy uczeń w dalszym ciągu stwarza zagrożenie dla uczniów i pracowników szkoły, pedagog szkolny w porozumieniu z dyrektorem szkoły i wychowawcą ucznia kieruje wniosek do Sądu Rejonowego, Wydział Rodzinny i Nieletnich o zastosowanie środka wychowawczego zapobiegającego demoralizacji ucznia.

          12. Ze wszystkich działań pedagog  sporządza notatki podpisywane przez osoby

          zainteresowane ( rodzica, członków Szkolnej Zespołu Wychowawczego).

           

           

          Zasady postępowania w przypadku wystąpienia agresji słownej ucznia

          1.    Nauczyciel bądź pracownik szkoły będący świadkiem agresji słownej zobowiązany jest do natychmiastowej słownej i stanowczej reakcji na zaistniałą sytuację, tzn.:

          ·       zareagować i powstrzymać dalszą agresję słowną - wyjaśnić z uczniem bądź uczennicą jego zachowanie;

          ·       zgłosić fakt do wychowawcy bądź pedagoga szkolnego;

          ·       zanotować zaistniałe zdarzenie w dzienniku lekcyjnym.

           

          2.    Wychowawca bądź pedagog szkolny przeprowadza rozmowę o charakterze ostrzegawczym z uczniem bądź uczniami biorącymi udział w zachowaniu agresywnym celem ustalenia przyczyn – konfrontacja zdarzenia.

          3.    Wychowawca bądź pedagog szkolny informuje uczniów o konsekwencjach zachowania agresywnego, zgodnych ze Statutem Szkolnym oraz z Systemem Oceniania Zachowania.

          4.    Wychowawca powiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji. Fakt rozmowy z rodzicem wychowawca odnotowuje w dzienniku lekcyjnym.

          5.    W przypadku powtarzających się aktów agresji słownej lub pojawiającego się nasilenia przejawów agresji słownej u ucznia, wychowawca zwraca się z prośbą o pomoc do Dyrektora Szkoły.

          6.    Dyrektor Szkoły przeprowadza rozmowę z uczniem w obecności rodziców i wychowawcy, pedagoga szkolnego. Zobowiązuje rodziców do podjęcia działań zapobiegających agresji słownej przez ucznia.

          7.    W przypadku braku poprawy zachowania ucznia, Dyrektor podejmuje działania dyscyplinujące zgodnie ze Statutem Szkoły, np. nagana dyrektora,

          8.    W przypadku agresji słownej skierowanej do nauczyciela lub innych pracowników szkoły, Dyrektor zobowiązany jest do podjęcia działań zgodnie z procedurą postępowania w przypadku przestępstwa przeciwko funkcjonariuszowi publicznemu.

           

           

           

           

           

           

          Opracowała: Grażyna Górko-pedagog szkolny